Hærværk lukker offentlige toiletter i Skjern og Tarm

Ødelagte armaturer, affald på gulvet og graffiti på væggene.
Det er det syn, der har mødt tissetrængende besøgende på de offentlige toiletter på Banegårdspladsen i Skjern og på Baunbækvej i Tarm.
Derfor tager Ringkøbing-Skjern Kommunes Ejendomscenter nu konsekvensen og låser de to toiletter af for julen og nytåret.
- Vi lukker toiletterne ned den 22. december inden fyraften, og åbner dem først igen den 2. januar. Det er selvfølgelig ærgerligt for de borgere, der kommer til at mangle et offentligt toilet i bybilledet i de pågældende dage, men vi har set en stigende tendens til, at der øves hærværk mod de to toiletter, så derfor tager vi affære nu, siger Michael Nielsen, der er bygningskonstruktør i Ejendomscenteret.
Af sikkerhedshensyn vil de øvrige offentlige toiletter i kommunen ligesom tidligere år også blive aflåst nytårsaften for at forhindre, at de bliver udsat for hærværk f.eks. i forbindelse med affyring af fyrværkeri.
- 5. februar 2025
Så vender TV 2 igen danskernes blik mod Hvide Sande - 4. februar 2025
Vil du have medindflydelse på fremtiden i Ringkøbing-Skjern Kommune? - 17. februar 2025
Nu flytter borgmesterkontoret til Stauning - 11. februar 2025
Frivillige aftaler sikrer rent drikkevand i Naturens Rige - 17. februar 2025
Nyt tilbud letter borgeres kontakt med kommunen - 25. februar 2025
Energiindsprøjtning til klub InWestjylland